Genbanksansvariga

Vi hjälper dig med förmedling av genbanksdjur och med genbanksanslutning av din besättning samt avelsrådgivning.
De som arbetar med genbankerna gör det ideellt och på sin fritid. Så ha lite tålamod när det gäller svar på dina meddelanden! För att underlätta för dem ange alltid ditt medlemsnummer (om du har ett).


Våra lantraser är mer eller mindre utrotningshotade och de flesta djuren behövs i genbanken. Vi vill därför ge rådet till dig som inte är eller vill vara med i bevarandearbetet att köpa utanför genbanken (överskottstuppar undantaget).

Höns

RasNamnE-postTelefonInfo
BjurholmshönaKurt Mårtenssonkurt@kackel.se
BjurholmshönaLinn Kangaslinn@kackel.se0736-57 83 43
Bohusläns-Dals svarthönaMaria Erlandssonsvarthona@kackel.se0739-26 04 54
Gammalsvensk dvärghönaVakantgammalsvensk@kackel.seHanteras av styrelsen
GotlandshönaRikard Anderssonrikard@kackel.se0708-96 26 56Kl. 18-20.
HedemorahönaUlrika Rosell Nilssonhedemora@kackel.seAnsvarar för ansökningar, kontakt med genbanker och allmänna frågor.
HedemorahönaKatarina Davidehedemora@kackel.seAnsvarar för register, årsrapportering och administration.
KindahönaPeter Larssonkindahona@kackel.se070-826 28 27Kvällstid efter 17.
OrusthönaAnn Anderssonorusthona@kackel.se070-557 26 05Helst kontakt via e-post. Skicka annars ett sms, så ringer jag upp.
Skånsk blommehönaJan Perdénjan@kackel.se0416-142 45
ÅsbohönaJohan Nilssonjohan@kackel.se079-073 65 92
ÖlandshönaJennika Smedbergolandshona@kackel.se073-804 34 14Kontakt i första hand via e-post.
Öländsk dvärghönaKurt Mårtenssonkurt@kackel.se

Ankor

RasNamnE-postTelefonInfo
BlekingeankaEmma Johanssonblekingeanka@kackel.se0760-216222Smsa eller maila gärna, så ringer jag upp.
Svensk blå ankaAnders Gustavssonanders@kackel.se0709-366576Helst efter kl. 18, vardagar.
Svensk gul ankaMaria Liukkonengulanka@kackel.se0720-14 92 64Eftermiddag/kväll, före kl. 21.
Svensk myskankaCamilla Söderstjernacamilla@kackel.se

Gäss

RasNamnE-postTelefonInfo
SkånegåsRonny Olssonronny@kackel.se
ÖlandsgåsRonny Olssonronny@kackel.se